Lovely StoriesLovely Stories
  • Strona główna
  • O mnie
  • Oferta
  • Dla kogo?
  • Lovely Stories
  • Blog
  • Kontakt
+48 692 218 205 / j.kosterska@lovelystories.com.pl
2 października 2020 przez lovelystories

Ślub cywilny – poznaj formalności z nim związane

Ślub cywilny – poznaj formalności z nim związane
2 października 2020 przez lovelystories

Cykl: Rodzaje Ślubów

Przygotowując się do ślubu macie już na pewno przynajmniej ogólne wyobrażenie, jak ma wyglądać ten wielki dzień. Z pewnością jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć to kwestia rodzaju ślubu. W Polsce jest kilka rozwiązań dotyczących zawierania związku małżeńskiego. Na pierwszy ogień – ślub cywilny i formalności z nim związane.

Ślub cywilny to tak naprawdę 15 minut, które spędzicie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mogą go wziąć osoby pełnoletnie, nie pozostające w związku małżeńskim, nie będące ze sobą spokrewnione, spowinowacone albo w stosunku przysposobienia. Są też pewne wyjątki, w których o ślubie decyduje sąd, np. w przypadku niepełnoletniej, ale mającej już ukończone 16 lat Panny Młodej albo w przypadku osób spowinowaconych czy dotkniętych chorobą psychiczną. A jakie formalności zakłada ślub cywilny?

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Podczas wizyty w urzędzie ustalacie przede wszystkim termin ślubu – warto uprzednio sprawdzić, które terminy są wolne w wybranej przez Was wymarzonej lokalizacji na wesele. Ponadto, poświadczacie zapewnienie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (takie zapewnienie jest ważne tylko przez 6 miesięcy!). Wszystkie potrzebne dokumenty składacie najpóźniej na 31 dni przed ślubem, a sam ślub może się odbyć najwcześniej po upływie 31 dni od złożenia dokumentów. Nie można zatem wziąć ślubu cywilnego z dnia na dzień, ale w szczególnych przypadkach decyzję podejmuje kierownik USC.

Zawsze podkreślam – ślub cywilny nie musi odbywać się wyłącznie w miejscu Waszego zamieszkania. Możecie złożyć odpowiednie dokumenty w USC właściwym dla miejsca, które wybraliście na miejsce ślubu i w świetle prawa zawrzeć związek małżeński, gdzie tylko sobie wymarzycie.

Niezbędne dokumenty

Dokumenty, jakich potrzebujecie, aby wziąć ślub cywilny to ważne dowody tożsamości lub paszporty (Wasze i Waszych świadków) oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej przelewem lub w kasie urzędu.

Są jednak przypadki, gdy dowód i opłata skarbowa nie wystarczą. Przedłożenia dodatkowych dokumentów wymagają sytuacje, gdy małżeństwo chcę zawrzeć osoby nieletnie, takie, które pozostawały już w związku małżeńskim, pochodzą spoza Polski lub gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika. 

Osoby, które pozostawały już w związku małżeńskim załączają:

  • odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie (dla osoby rozwiedzionej). Jeżeli rozwód nastąpił za granicą, należy przedłożyć oryginalny odpis orzeczenia wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski oraz dokument z sądu polskiego potwierdzający uznanie wyroku zagranicznego za skuteczny na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej;
  • odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu;
  • odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka (dla wdowców i wdów).

Nieletnie kobiety załączają prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa. 

Natomiast cudzoziemcy składają dodatkowo dokument, który potwierdzi, że mogą zawrzeć związek małżeński według prawa ojczystego (może to być ewentualnie prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu). Jeśli na podstawie złożonych dokumentów kierownik USC nie będzie mógł ustalić danych cudzoziemca, które musi wpisać do aktu małżeństwa, może zwrócić się, aby przedłożyła odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem przysięgłym.

Gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika należy dodatkowo załączyć:

  • prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika,
  • pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.

Każdy z tych dokumentów musicie przetłumaczyć na język polski przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Co ważne, narzeczeni lub świadkowie nie mówiący w języku polskim muszą zapewnić tłumacza lub biegłego. Po całej ceremonii otrzymacie skrócony odpis aktu małżeństwa oraz zdecydujecie o przyszłym nazwisku Waszym i Waszych dzieci.

Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz do ślubu cywilnego.

 

Świadek, przysięga, suknia, czyli niuanse na ślubie cywilnym

Świadkiem na ślubie cywilnym musi być osoba pełnoletnia i posiadająca ważny dowód osobisty lub paszport. Jeśli nie porozumiewa się w języku polskim musicie zapewnić mu tłumacza. Nie ma znaczenia czy świadkiem Panny Młodej będzie kobieta czy mężczyzna i analogicznie w przypadku Pana Młodego.

Jeśli chodzi o przysięgę to niestety nie można wygłosić swojej własnej. Osobista przysięga możliwa jest podczas ślubu humanistycznego. W Urzędzie Stanu Cywilnego przysięga ślubna musi zawierać konkretną formułę. Obrączki natomiast mają znaczenie symboliczne i nie musicie ich mieć i nosić. Wystarczy powiadomić o tym wcześniej urzędnika.

Ale co z tą suknią? Czy długa biała suknia zarezerwowana jest tylko na ślub kościelny? Nic bardziej mylnego. Jedynym wymogiem ślubu cywilnego jest to, że zarówno strój Panny Młodej, jak i Pana Młodego muszą pasować do powagi sytuacji. Piękna biała suknia i welon wpasowuje się w ten wymóg i coraz częściej widzę tak ubrane Panny Młode w USC. W końcu to ślub!

Para Młoda
Szczęśliwa Para Młoda tuż po ceremonii ślubu cywilnego. Fot. Nathan Dumlao.

A może ślub cywilny w plenerze?

Być może dla niektórych urzędy pozbawione są romantyzmu i odbierają magię, która w dniu ślubu powinna być wręcz namacalna. Wówczas rozwiązaniem jest ślub cywilny w plenerze. W Polsce są one dozwolone od 2015 roku, odbywają się na wniosek Pary Młodej i wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty 1000 zł. Co ważne, ślubu w plenerze udziela kierownik USC dla danej gminy, w której ma odbyć się uroczystość i może on odmówić udzielenia ślubu, jeśli uzna, że miejsce nie jest dostatecznie bezpieczne, nie zachowuje powagi lub po prostu nie spełnia warunków określonych ustawą.

W kolejnym wpisie z cyklu „Rodzaje Ślubów” opowiem i przybliżę formalności, które należy spełnić w przypadku ślubu kościelnego (konkordatowego). I niezmiennie zapraszam do kontaktu niezależnie od tego, jaki ślub planujesz – pomogę przy formalnościach i nie tylko! 

Poprzedni wpisTrzy najciekawsze atrakcje dla dzieci na weseluTrzy dziewczynki w różowych sukienkach, małe druhnyNastępny wpis Zaproszenia ślubne – jak wypisywać i zwracać się do gości weselnych

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

About The Blog

Nulla laoreet vestibulum turpis non finibus. Proin interdum a tortor sit amet mollis. Maecenas sollicitudin accumsan enim, ut aliquet risus.

Najnowsze wpisy

Top 5 lokalizacji na ślub i wesele w Trójmieście i na Kaszubach2 lipca 2021
Lista prezentów ślubnych – dlaczego warto ją przygotować15 marca 2021
Ślub humanistyczny – poznaj niezwykłą ceremonię25 stycznia 2021

Kategorie

  • Bez kategorii

Meta

  • Zaloguj się
  • Kanał wpisów
  • Kanał komentarzy
  • WordPress.org

Tagi

animator atrakcje budżet weselny dekorator dzieci fotograf gry i zabawy kamerzysta kids table kids zone konsultantka ślubna konsultant ślubny organizacja wesela organizacja ślubu panna młoda para młoda przygotowania do ślubu sala weselna uroczystość wedding wedding planner wesele ślub
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda